Mnoho lidí by ani nenapadlo, že pračku je třeba nějak udržovat. "Vždyť je to spotřebič, který sám zajišťuje proces čištění. Tím pádem se o sebe automaticky stará sama". Avšak tento názor je daleko od pravdy. Nejenže se pračka při své běžné činnosti jednoduše sama nevyčistí, ale dokonce její používání může způsobit ucpání. To pak přirozeně snižuje kvalitu praní a způsobuje nepříjemné pachy. Koneckonců se jedná o pračku, která zbavuje prádlo nečistot, které můžou časem způsobit problémy.
Jak tedy pračku vyčistit?
Čištění pračky probíhá v několika fázích. Musíte se zvlášť starat o její buben, gumová těsnění, zásobník na prací prášek, aviváž nebo prací parfém a filtr.
1. Buben pračky
Čištění bubnu je v dnešní době mnohokrát nejjednodušším úkolem. Mnoho praček má dnes dokonce speciální program, který se zabývá právě tímto úkolem. Snadno tak odstraníte usazeniny nebo zápach. Co dělat, pokud vaše pračka takovým programem nedisponuje? Žádný problém, můžete si snadno pomoci sami.
Pro buben jako takový stačí použít speciální čistící prostředky (prášek/gel/tableta) a pračku spustit naprázdno. Hlavním důvodem, proč vám tento postup pomůže zbavit se bakterií, je však to, že spustíte nejdelší program v nabídce. Ideálně na 90 nebo alespoň 60 stupňů.
Podle babských rad si můžete vyrobit vlastní čistící prostředek z toho, co máte doma – ve vlastní kuchyni. Pomáhá prý ocet nebo jedlá soda.
První metodou je nalít 300-400 ml octa přímo do bubnu a spustit nejdelší prací program. Pro druhou metodu budete potřebovat 2 balíčky jedlé sody, které nasypete do bubnu pračky a budete postupovat jako s octem. V neposlední řadě můžete použít i kombinaci obou složek, která by si měla poradit i se silnými usazeninami.
Ve všech třech případech je však rozhodně třeba dbát na zvýšenou opatrnost. Ocet je agresivní kyselina. Nepůsobí dobře na gumová těsnění a při častém používání může způsobit jejich poškození. Zvláště pokud byste přidali vyšší koncentraci octa, než jsme uvedli. Pokud byste přesto chtěli tuto metodu vyzkoušet, nedoporučujeme takhle čistit pračku častěji než dvakrát ročně.
2. Gumová těsnění
Gumová těsnění jsou místem s mnoha nečistotami, jako jsou vlasy, chlupy nebo zbytky kapesníků. Guma kolem dveří zachycuje vlhkost. V důsledku toho se zde pak tvoří bakterie a časem také plísně. Protože klíčem k udržení čistoty je zabránit vzniku nečistot – dvířka pračky by měla zůstat po každém praní alespoň mírně pootevřená. Tím se zabrání nejhoršímu. Pokud však jde o udržování čistoty pračky, rozhodně to nestačí. Pokud je na těsnění viditelné velké množství nečistot, seberte je. Dále budete potřebovat vlhký hadřík, kterým otřete obvod celého gumového těsnění. Pokud je stále špinavé, postačí starý zubní kartáček. Vhodný může být i jemný čistící prostředek nebo jedlá soda. Smíchejte ji s trochou vody a vytvořte pastu. Tou pak můžete vyčistit všechny dříve odolné usazeniny.
3. Zásobník na prací prášek
Zásobník je obvykle vyjímatelný. Tato skutečnost výrazně usnadňuje jeho údržbu. Klasicky ho vysuňte. Některé modely lze vyjmout silnějším tahem, jiné mají tlačítka (obvykle v horní části přihrádky na aviváž). Místo, odkud jste jej vyndali, otřete hadříkem.
Poté jej opláchněte pod tekoucí vodou a v případě potřeby přidejte čistící prostředek. K odstranění nánosů prášku a aviváže může být opět užitečný zubní kartáček. Po vysušení jej jednoduše vložte zpět.
4. Filtr
Pokud nevíte, kde se nachází, podívejte se do příručky. Ve většině případů se však nachází na pravé spodní straně přední části pračky. Když sejmete jeho kryt, může okamžitě vytéct malé množství vody. Proto je důležité pod "dvířka" vložit suchý hadřík nebo ručník a teprve poté je otevřít. Vyjměte filtr (opět je pravděpodobné, že z něj bude vytékat voda). Odstraňte všechny nečistoty a vlasy důkladným opláchnutím pod tekoucí vodou. Měl by být čištěn šetrně, rozhodně ho nedrhnete kartáčem. Stačí rukou vytáhnout to, co se v něm zachytilo. Po skončení vložte vysušený filtr zpět na místo a důkladně uzavřete kryt.
5. Vnější část pračky
Nakonec stačí použít vlhký hadřík s jemným čistícím prostředkem. Otřete jím vnější část pračky. Ujistěte se, že jsou důkladně odstraněny všechny zbytky čistícího prostředku, a máte hotovo.
Prevence zápachu
Jak jsme již zmínili, aby vaše úsilí nepřišlo vniveč, je důležité dodržovat základní pravidla pro prevenci usazování nečistot. Dvířka pračky by měla zůstat po každém praní otevřená. Nemusí být otevřená dokořán, stačí několik centimetrů, aby mohl vnitřek vyschnout a v pračce nezůstala přebytečná vlhkost. Ze stejných důvodů se doporučuje nechat po praní vysunutý zásobník na prací prostředky. Alespoň jednou až dvakrát za měsíc je výhodné prát prádlo při teplotě 60-90 stupňů. Vysoká teplota totiž inaktivuje bakterie. Pro delší životnost pračky se doporučuje používat namísto běžných změkčovadel prací oleje.
Doporučené dávkování parfémů na praní Giovani® je ve srovnání s běžnými změkčovadly minimální. Také z tohoto důvodu je pračka méně zatěžována. Objemné změkčovače tkanin svým složením pračku zanášejí, což postupně způsobuje, že prádlo po vyprání nevoní. S našimi parfémy na praní bude vaše prádlo i váš domov vonět po několik dní. Vaše pračka bude zbavena zbytečných usazenin, což prodlouží její čistotu a časem i životnost.
Dodržováním výše uvedených kroků zajistíte, že vaše pračka bude bez problémů fungovat a poskytovat vám kvalitní služby po dlouhá léta.