Určitě se vám stalo, že vás „píchla“ elektřina vedle toho, jak jste si oblékali vaše oblíbené tričko. Jedná se o jev, který vzniká při kontaktu (nejčastěji tření) dvou těles, které vede k nashromáždění elektrického náboje na jejich povrchu, který se pohybuje z jednoho materiálu do druhého. To vede k nerovnováze mezi zápornými a kladnými náboji v obou površích. A protože objekty s opačnými náboji se přitahují, oblečení se tak k sobě začne kvůli statické elektřině lepit. Tento jev je naprosto běžný. Označuje se jako statická elektřina na prádle po praní. V tomto článku zjistíte, proč tento jev vzniká a jak se jej účinně zbavit.
Vznik statické elektřiny na prádle
Statická elektřina se vyskytuje v důsledku tření textilie. Právě během praní dochází k intenzivnímu tření mezi prádlem, což vytváří elektrický náboj. Když prádlo vyschne, elektrický náboj zůstane na povrchu textilií.
Tento náboj může způsobit, že se textilie magneticky přitáhnou k sobě či k jiným povrchům. Textilie se dokáže „nalepit“ na tělo člověka, což může být dost nepříjemné.
Statická elektřina v oblečení je jevem, který můžeme pozorovat zejména během sušších a chladnějších období roku. Vzniká, když se dva různé materiály začnou o sebe třít, čímž přenášejí elektrické náboje. Vzniká mezi dvěma kusy oblečení nebo mezi oblečením a pokožkou.
Příčiny statické elektřiny v oblečení
Statická elektřina vzniká kvůli elektrickým nábojem. Dva materiály se o sebe začnou třít, elektrony začnou přecházet z jednoho materiálu na druhý. Jeden se nabije negativním nábojem (materiál získává přebytek elektronů) a druhý s pozitivním nábojem. Tento jev se nazývá také triboelektrický efekt.
Kombinací syntetických materiálů, jako jsou polyester, nylon a akryl, zvyšujeme vznik statické elektřiny, neboť tyto materiály vytvářejí a udržují statickou elektřinu více než přírodní materiály, jako je bavlna nebo vlna. Jsou nevodivé, což znamená, že se elektrické náboje hromadí na povrchu, neboť se nemohou snadno rozptýlit.
Vliv prostředí
Prostředí hraje významnou roli při tvorbě statické elektřiny. Jelikož v letních měsících nebo v oblastech s vysokou vlhkostí je voda ve vzduchu vodivá, statické náboje se snáze rozptylují. V zimním období se vlhkost vzduchu snižuje, což vede k hromadění nábojů na povrchu materiálů.
Důsledky a nepříjemnosti
Statická elektřina v oblečení způsobuje několik nepříjemností jako je pocit šoku, když se dotkneme někoho jiného nebo nějakého kovového předmětu. Způsobuje také estetické nepříjemnosti, oblečení se lepí na pokožku nebo na jiný kus oblečení což je často nepohodlné nebo při pokusu o styling vlasů jsou vlasy přitahovány k oblečení což vede k jejich „postavení“.
Tipy a triky jak se statické elektřiny zbavit
- Použijte parfémy na praní. Nejen, že se zbavíte statické elektřiny na oblečení, ale vaše prádlo bude také příjemně vonět. Pokud je doma nemáte, tak stejně účinný je i ocet.
- Pomohou také vlněné koule do sušičky, které naleznete také v nabídce značky Giovani®.
- Použijte vlhčící prostředek nebo vodu. Pokud si všimnete, že se na prádle po praní vyskytuje mnoho statické elektřiny, můžete ji postříkat jemně vlažnou vodou nebo použít zvlhčující sprej na textilie.
- Použijte ochranný sáček určený k praní jemného prádla.
- Umístěte zavírací špendlík „zicherku“ na vnitřní stranu oblečení, kde jej nebude vidět.
- Drátěný věšák může část elektrického náboje vzít zpět. Přejeďte věšákem po vnitřní straně podél vašeho oblečení těsně před nebo po jeho nasazení, abyste tak udrželi statickou elektřinu. Velmi dobře to funguje spolu s hedvábím.
Statická elektřina na prádle už pro vás nebude více strašákem. Zabojujte proti ní našimi tipy a udělejte si život otrochu příjemnější.